Site Loader

Araçlarda güvenli sürüş ve dengeli süspansiyon için gerekli olan bir parçadır. Helezon yaylar, zemin ile araç arasında bir güç emme noktası oluşturarak araç gövdesini korur. Zamanla yaylar eskiyebilir. Söz konusu eskime, aşınma, kırılma, kopma, gevşeme ya da sertleşme şeklinde olabilir. Böyle durumlarda helezon yay değişimi yapılır.

Helezon yay nedir ve ne işe yarar?

Spor yay adıyla da bilinen bu parça, süspansiyon sisteminin önemli bir parçasıdır. Makas yay ve helezon yay şeklinde iki farklı türü vardır. Makas yay, daha çok ağır vasıtalarda kullanılır. Bununla beraber aracın tipine göre kalınlık ve uzunlukları da değişebilir. Amortisör ile ilişkili olan bir parça olarak helezon yay, yoldan gelen kuvveti absorbe eder.

Araçlarda helezon yay kullanımının ana amacı, yoldaki eğim farkı, çukur ve kasislerden kaynaklanan darbeyi emmektir. Şoku emmek ve yüzeyler arası kuvveti alma gibi bir işlevleri vardır. Helezon yayın kalitesi yol tutuşuna etki eder. Bu nedenle güvenli sürüş açısından da çok önemli bir parçadır.

Kullanım sıklığına bağlı olarak yaylar zamanla ya gevşer ya da sertleşir. Bu yayların esnemesini zorlaştırır. Sonuç olarak araç yoldan gelen vurma, çarpma, sıçrama etkisine karşı esneme yapamaz ve bazı parçalar darbe şiddetine dayanamayarak parçalanır. Bu durumda araç sahibi için helezon yay fiyatları ya da helezon yay değişim fiyatının çok üstünde bir masraf çıkabilir.

Post Author: admin

Şimdi Arayın!