Her mevsimde otomobil içerisinde seyir halindeyken klimalar kullanılmaktadır. Özellikle yaz ve kış aylarında seyir halindeyken otomobil içerisinde geçen süreç oto klima sistemleri sayesinde daha konforlu bir şekilde geçer. Kabin içerisindeki havanın sirkülasyonu sırasında içerideki havanın soğuması araba klima gazı ile mümkün olur. Oto klima gazı, daha konforlu bir kabin içi ortamı için klimanın soğutma veriminin arttırılmasını sağlar.

Bir kayış vasıtasıyla motordan güç alarak çalışan klima kompresörü; soğutma gazını soğutma sistemi içine basarak basıncını yükseltir ve sistem içine pompalar. Gaz, basıncının ve sıcaklığının düştüğü bir valf içine itilir. Soğuyan yeni gaz, yolcu kabini içindeki evaporatör içinde sirküle olur. Sonuç olarak, gaz tarafından soğutulan hava araç içine üflenerek kabin içinin soğutması sağlanır. Sirküle eden gaz tekrar kompresöre dönerek sirkülasyona yeni baştan başlar.

Oto Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılır?

Klima gazı hemen bitmez ancak sonsuz ömre de sahip değildir. Araç klima gazı bittiğinde soğutma sistemi vasıtasıyla belli olur. Klima gazı, klima gazı dolum cihazı ile aracın marka ve modeline özgün miktarlarda doldurulur. Uzmanlar tarafından yüksek teknoloji içeren bir hizmet almak bu noktada oldukça önemlidir. Klima gazının ne kadar doldurulacağı klimanın ömrü açısından önemlidir.

Araç klimaları ev tipi klimalar ile aynı mantıkta çalışır. Klima araçları soğutmanın yanı sıra araçta bulunan havanın nemini de azaltır.

Araç klimalarının bir diğer fonksiyonu araç camlarında oluşan buğuyu gidermektir. Klima sisteminde havanın nemi yoğunlaştırılarak su olarak atılır. Klima açık iken havalandırma deliklerinden gönderilen havanın kuru olması sebebiyle özellikle kışın oluşan camlardaki buğu kolay bir şekilde giderilir.

Klima Bakteri Temizliği Fiyat Sor!
Klima Gazı Tahliye ve Doldurma Fiyat Sor!
Check Up Fiyat Sor!
Arıza Tespiti (Diagnostik Cihazı İle) Fiyat Sor!