Site Loader

Rot başı yenileme gibi rot kolu yenileme de kullanım süresine bağlı olarak sağlanmalıdır. Rot mili olarak da bilinen rot kolu, rot başına bağlı olan mafsallı bir parçadır. Vidalarla rot başına ve direksiyon kutusu tarafına bağlıdır. Dengeli sürüş için çok önemli olan bu parça, güvenli sürüş ve aracın performansı için gerektiğinde değiştirilmelidir.

Direksiyon ile tekerlekleri birbirine bağlayan direksiyonu sağa sola çevirdiğinizde tekerleklerin de aynı yöne dönmesi için gereken bağlantıyı sağlayan parça, aracın yönünü belirlemede önemli bir işleve sahip.

Rot Kolu Arızası Neden Olur?

Hem dikey hem yatay hareketleri karşılayan rot mili veya rot kolu parçası zamanla aşınabilir. Metal malzemeden üretilen kol, hava ve sıvılarla temasa geçtikçe okside olur. Söz konusu aşınma, rot kolu arızasına neden olur ve rot kolu değişimi ile sorun giderilir.

Rot Kolundan Sorun Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Araçla çukura girip çıktığınızda tam orta kısımda vuruntu sesi gelir. Direksiyonda titreme, sürüş halindeyken sağa sola çekme, manevra yaptıktan sonra geri toparlayamama gibi sorunlar rot kolu arıza belirtileridir. Bu arada rot ayarı yaptırırken genellikle söz konusu parçadaki arıza ya da deformasyon da tespit edilir.

Rot Kolu Değişimi

Bazı özel aletler olmadan yapılması çok zor bir işlemdir. Bu nedenle kendi başınıza değiştirmeniz pek önerilmez. Kol değiştirilirken rot başı ve direksiyon körüğü de değiştirilebilir. Ayrıca kol değişimi tamamlandıktan sonra rot ayarı ve balans ayarı da yapılmalıdır.

Post Author: admin

Şimdi Arayın!