Site Loader

Triger sisteminin üç ana parçasından biri kauçuk malzemeden üretilen kayıştır. Kayış, devirdaim pompası ve gergi bilyesi üçlüsü bir bütün olarak birlikte çalıştığında triger kayışı işlevini doğru şekilde tamamlayabilir. İçten yanmalı motorlarda en önemli parçalardan biri olan triger kayışı, bir zamanlama aracı olarak da görülebilir. Egzantrik mille krank mili arasında çalışır ve motor subaplarının belirli zamanlarda açılıp kapanmasına yardımcı olur. Ayrıca egzantrik mili ve devirdaim pompasının ihtiyacını olan devinimi de almasını sağlar. Triger kayışı aşınması ya da kopması durumunda motorda oldukça büyük bir hasara neden olacak sorunlar başlar. Hemen çözüm üretilmezse yani triger kayışı değişimiyapılmazsa motor arızası masrafı çok yüksek olabilir.

Yeni Triger Kayışı Nasıl Takılır?

Yeni kayış takılırken aşırı derecede dikkatli olmak gerekir. Egzantrik mil ve krank mili arasındaki dişlilere düzgünce yerleşmesi sağlanmalıdır. Burada üretici firma tarafından belirtilen bir hiza söz konusudur. Bahsedilen hizalama, subapların zamanlamasına yardımcı olur. Triger kayışı yanlış monte edilirsesubapların zamanlaması bozulur ve motor ağır hasar alır.

Triger Kayışı Değişim Zamanı

Bu kayış aşındığında ya da koptuğunda sizi uyaran bir işaret belirmez. Araç motoru direkt arıza verir. Ancak bu durumu önlemek üzere aracı bakıma götürmek, periyodik bakımsürelerini dikkate alıp aksatmamak gerekir.

Post Author: admin

Şimdi Arayın!