Site Loader

Rot Başı Nedir?

Bu parça genellikle kısa ve uzun rot kolu ile bir adet rot başından oluşur. Rot kolunun ucuna vidalanan yuvarlak yapıdaki parçaya da rot başı denir. Bu parçanın ana işlevi direksiyon kutusuna uygulanan hareketin sonucunu sağlamaktır. Uçtaki küresel masfal ile direksiyondan gelen itme hareketini tekerleklere iletirler.

Rot Başları Nasıl Değiştirilir?

Sökme işlemine rot başını tutan somunun çıkarılmasıyla başlanır. Ardından anahtar yardımıyla kolayca başlar sökülür. Daha sonra da yeni başlar takılır. İşlem, çok zor değildir ama alet gerektirir ve zahmetlidir. Ayrıca arkasından rot ayarı da yapılması gerekeceği için mutlaka oto bakım uzmanları tarafından yapılması önerilir.

Rot Başı Neden Arızalanır?

Oto parçalarının pek çoğu zamanla aşınma ya da sertleşme ile işlevini yitirir. Örneğin lastik subapları sertleşerek ve fren kaliperleri de aşınarak bozulabilir. Rot başları zamanla aşınabilir. Bu aşınma işlevlerini yapmalarına engel olur. Özellikle kötü arazi koşullarında araç kullanmak ve direksiyon sistemini zorlamak aşınmanın ana sebebidir.

Rot Başı Tamiri

Genellikle rot başı tamir edilmesi önerilmeyen bir parçadır. Bunun yerine değiştirilir. Rot başı değişim zamanı bir araçtan diğerine değişse de aracınızın kullanım kitapçığında yazan sürede bir değişmesi önerilir. Değişimde iki baş birden yenilenmeli ve işlem bittikten sonra rot ayarı da yapılmalıdır.

Post Author: admin

Şimdi Arayın!