Site Loader

Dizel araçlarla benzinli araçların periyodik bakımları birbirinden farklıdır. Bu nedenle benzinli bir araba için bakımda dikkat edilen detaylarla mazotla çalışan bir arabada bakım kalemleri birbirinden farklı olacaktır.

Eğer dizel motorlu bir araç kullanıyorsanız bazı konu başlıklarını sürekli göz önünde tutmalısınız. Örneğin motoru ve ateşleme sistemini temiz kılmak için dizel motorun yakıtının kalitesine sürekli dikkat etmek gerekir. Dizel araç kullanıyorsanız motor aksamının düzenli bakımı da çok önemlidir. Bu bakım, motorun ömrünü uzatacaktır.

Dizel motorlu araçlarda motordan yoğun ses gelmesi bir problem olduğuna işaret eder. Her periyodik bakımda bir motor yağını değiştirmek gereklidir.

Dizel Araç Bakımında Neler Kontrol Edilir veya Değiştirilir?

Aracınız 10 yaşından büyükse, kalitesiz yakıt kullanıyorsanız, aracı sıklıkla kısa mesafede kullanıyorsanız motor yağı kontrolü ve motor bakımı konusunu daha da önemsemelisiniz. Bu amaçla öncelikli olarak aşağıdaki detayları incelemek gerekir:

 1. Yağlar ve sıvılar kontrolükapsamında motor yağı değişimi
  2. Motor yağı filtresi değişimi
  3. Hava filtresi değişimi
  4. Yakıt filtresi temizliği/ yakıt filtresi değişimi
  5. Yakıt sisteminin kontrolü
  6. Polen filtresi değişimi
  7. Su ayırıcı bakımı
  8. Fren ve Amortisör Kontrolü
  9. Far ve ampullerinaydınlatma Sisteminin kontrolü ve bakımı

Benzin- Mazot Farkı

Benzin de mazot da aslında petrolden elde edilir. Aynı ham maddenin farklı işlenişi sonucunda farklı sonuçlar sunarlar. Mazot, benzine göre daha az işlenmiş bir yakıttır. Bu da onun karbon salınımının fazla olmasına neden olur. Ayrıca fiyatı da aynı sebeple benzine göre uygundur.

Post Author: admin

Şimdi Arayın!