Site Loader

Aracı istediğimiz yöne çevirmemizi sağlayan komutu direksiyon simidi ile veririz. Bu komut, farklı parçaların uyum içinde çalışması sonucunda tekerleklere ulaşır ve neredeyse eş zamanlı olarak simidi çevirdiğimiz yöne doğru tekerlekler de döner. Araç kullanırken oldukça basit bir şekilde gerçekleştirdiğimiz bu eylemin arkasında direksiyon simidi, kutusu, rot başı gibi pek çok parçanın uyumlu ve sağlıklı çalışması vardır. Araç periyodik bakımlarında veya oto check up yapıldığında direksiyon kutusu da kontrol edilir.

Direksiyon kutusu nedir ve ne işe yarar?

Direksiyon kutusu, bir aktarım organıdır. Hidrolik veya elektrikli bir sistemle direksiyon milinden aldığı hareketi rot miline aktarır. Buradaki mil ve pompa da direksiyon kutusunun işlevine destek olan diğer yakın parçalardır. Direksiyon kutusu arızası olduğundan şüphelenildiğinde bu parçalar da kontrol edilir.

Direksiyon kutusunda arıza olduğu nasıl anlaşılır?

Direksiyon kutusu değişimi gerektiren arızalar genellikle sürüş esnasında kendini belli eder. En yaygın görülen direksiyon kutusu arızası ise boşluk oluşmasıdır. Direksiyon mafsalı aşınması ya da rot başı boşluğu da sık rastlanan arızalardır. Direksiyon kutusu içindeki dişliler okside olduğunda da arıza oluşur. Bunun en net belirtisi direksiyon simidini çevirdiğinizde çıkan seslerdir. Genellikle direksiyon yağı eksikliği kaynaklı olarak direksiyon sertiği de konuyla ilgili bir arızadır.

Post Author: admin

Şimdi Arayın!